Minimum Viable Utopia
Wyprawa Robocza #6 Pantopia
15.09-17.09.2023

Agenda

Piątek, 15.09

Sygnały ze śliczności. Practical Cuteness Manual.

Katarzyna Janota, Maja Starakiewicz

14:00 - 16:00

Co jest śliczne? Czy słodki puszek wyciska ci łzy z oczu? Czy estetyka kawaii wyczerpuje definicję słodkości? Wydaje się, że nasze wyobrażenia o tym, co urocze i tym samym pożądane, stają się dość nudne i powtarzalne. A może wcale nie są nasze, tylko ktoś je nam podsunął…Chcemy nieco rozruszać te sprawy, zainspirować się i odkryć ukryte Słodzinki & Śliczninki czające się w tajemnych zakamarkach naszych umysłów i mniej znanych przestrzeniach natury. Głównymi celami warsztatu są rozluźnienie wyobraźni i znalezienie przyjemności w bardziej artystycznych formach spekulowania i character designu. Dodatkowo chcemy się krytycznie pochylić nad obszarami kultury wizualnej (zwłaszcza tej doświadczanej w mediach społecznościowych) - jej homogenicznością i nierzadkim nadmiarem generyczności.

Czego potrzebujesz?

Zapewniamy podstawowe materiały (papiery, nożyczki, kleje itd.). Jednak jeśli masz w domu coś fajnego, co chcesz wykorzystać w warsztacie – zabierz to! Papiery holo, puszyste tkaniny, igła, nić. Zabierz wszystko, co przywodzi ci na myśl Śliczninka, Słodzinkę oraz całą resztę spektrum uroczości.

Otwarcie Wyprawy

Grupa Robocza

16:00 - 16:30

To struktura tworzy sensy. Narratologiczna perspektywa na elementy z których powstają historie

Michał Krupiński

16:30 - 17:00

Dlaczego jednych opowieści słucha się lepiej niż innych? Odpowiedź nie koniecznie tkwi w fabule. Porzućmy treść i rozłóżmy na czynniki pierwsze strukturę historii. Zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi.

Literatura przyszłości i przyszłość literatury. Jak GenAI zmieni sposób tworzenia i konsumowania fikcji

Ola Skalec

17:00 - 17:30

ChatGPT w mniej niż 15 sekund napisze dla Ciebie opowiadanie z zajmującą fabułą i zaskakującym zwrotem akcji. Czy narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji zmienią rzeczywistość autorów i czytelników?

Czy AI przebije się w Hollywood? O automatyzacji i kreatywności

Dawid Obcowski

17:30 - 18:00

W związku z trwającym strajkiem pracowników filmowych przyjrzymy się pojęciu kreatywności i twórczym możliwościom AI. Zastanowimy się też, czym różni się obecna fala automatyzacji pracy od poprzednich w historii.

☕️ Przerwa

15 minut

Jakich opowieści potrzebujemy? Rozmowa o kryzysie wyobraźni, generatywnych opowieściach i przyszłości narracji.

Piotrek Dziadowicz, Michał Krupiński, Ola Skalec, Dawid Obcowski, Katarzyna Janota (moderatorka)

18:15 - 19:00

Podczas rozmowy podsumowującej ścieżkę narratologiczną, zastanowimy się nad tym, dlaczego tzw. “opowiadanie historii” ostatnio jest na ustach wszystkich. Postaramy się też pogadać o szansach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą postępująca automatyzacja tworzenia narracji.

🥪 Kolacja

19:00 - 20:00

„Ale ja nie mam całego dnia”, czyli service design w placówkach medycznych

Aleksandra Chełkowska

20:00 - 20:30

Czy da się uleczyć interfejs szpitala?

Piotrek Dziadowicz

20:30 - 21:10

Rytuał Księżycowy. Nowy początek

eko-loszka

21:30 - 22:30

W świecie, którego tempo narzuca nam technologia, warto nauczyć się zwracać uwagę na małe momenty, takie jak ten, który nadejdzie 15 września o godzinie 3:40. Wtedy to słońce i księżyc ustawią się w jednej linii, praktycznie na zerowym stopniu względem siebie, ukazując zachodzącą pomiędzy nimi harmonię.

Zwracanie się ku księżycowi to praktyka obecności i relacji ze światem natury. Ten magiczny moment sprzyja refleksjom nad naszym miejscem w świecie. To też dobry moment na przełamanie rutyny i sięgania po to, co nieznane.

Wchodzisz w to?

Party

DJ David O

21:30 - 00:00

Sobota, 16.09

🥞 Śniadanie

09:00 - 10:00

Zmiana świata z perspektywy jednostki. Jak wykorzystuję narzędzia projektowe w towarzyszeniu, przyjaźni i wsparciu zmiany w mikro skali

Iwona Szymańska

10:00 - 10:30

Chciałabym pogadać o umiejętnościach i narzędziach projektowych, jako środkach do zmiany naszych mikroświatów.

Bespoke Design - kształtowanie spersonalizowanych doświadczeń

Julia Papée

10:30 - 11:00

Jak stworzyć unikalne doświadczenie odpakowywania wirtualnego prezentu? Opowiem o swoim doświadczeniu z projektem, a także przełamywaniu barier kulturowych w procesie kreatywnym.

W̷͖͕͙̮̽̒̌͆̈̚͠ ̴̬͍̻̭͒͌͒T̶̖̪͌W̵̨͈̱̳̣̯̓̋́̔̚͝O̶̢͇͖͈̥̤͗̒̓͋͑̾͌͠I̸̘̼̥̥̽̍̓̊̚͠M̶̟̈́̎͛̈́̿̿ ̵̭͉̮̝̘̦͔̉̐͘Ṯ̶̛̛̠͔̼͔̙͜E̸̡̪͎̺͎̣̩͊͒̆͒̀͗̓͝Ĺ̷̤̃̄̕É̶̢̝̖̦̱͋̄ͅF̶͍̞͓̥̘͚͐̀̀͒Ò̷̪̱̹̱̇̂̍̏ͅN̸͔̩̣̮͙̋̉̉̃I̷͔̮͔̠̲̭̬̲̿Ẽ̶̛̛̞̐̑͘ ̵̘̤͂̈́̈́̽S̷̮͖͎̞̯̭̤̈́̔͆́̈́̈́̍Ą̷̳͈͓̾ ̴̟̐̅̒̌́̔͘Ṗ̷̘̪͈̋̃͝͠A̷̧̢̩̯̗͈̍J̶̧̟̈́͒̌͂̆͑̊Ą̶͕̬̱̆̈́͌̃͌̃̕K̸̹̎͆͋͂͒̀͘I̵̡͎͓͖̾̀͌̔͒

Jan SJ

11:00 - 11:30

Po co i jak wykorzystać siły przedwieczne w projektowaniu rozwiązań? Na czym polega czerpanie inspiracji ze źródeł mających tysiące, a nawet miliony lat? W skrócie - opowiem wam o biomimikrze.

Zaprojektuj zdrowe miejsce pracy (🧍20)

Maria Janota

11:30 - 13:00

Dowiedz się jak poprawić swoje biuro - twórz prototypy, testuj i zadbaj o swój kręgosłup (i nie tylko). Poznaj minimalistyczne ćwiczenia zapewniające sprawność mimo siedzącego trybu pracy.

Wszystkim się chcecie zajmować w tym UXie? Czyli o rozwiązaniach zwiększających partycypację w procesach demokratycznych (🧍15)

Zuzia Szott, Kuba Zajączkowski

12:00 - 13:00

Super byłoby pogadać z innymi osobami projektującymi na temat roli UXu w polityce. Póki co myślimy o formie wspólnego przyglądania się już istniejącym rozwiązaniom (z różnych partii i pozapartyjnym) i dyskusji na ich temat. Mega chcielibyśmy zastanowić się wspólnie nad językiem (czym się różni ten polityczny od projektanckiego, czy jest inkluzywny, do kogo i od kogo jest skierowany), dark patternami takich rozwiązań i sposobami, w jaki osoby projektujące mogą włączać się w społeczne i polityczne aktywności.

Zwierzęta, supermoce i regeneracja (🧍20)

Jan SJ

12:00 - 13:00

Na warsztacie zaczniemy razem podróż przez program "30 days to (re)connect", którego celem jest wzbudzenie kreatywności w zakresie czerpania inspiracji z natury. To też świetna okazja, żeby zostać respondentem w mojej pracy magisterskiej, więc same plusy!

🥙 Obiad + Siesta

13:00 - 14:30

Jak uciec od apokalipsy i nie schować się w utopii. Warsztat z budowania scenariuszy przyszłości (🧍20)

Katarzyna Kamińska

14:30 - 16:30

Chciałabym Was zaprosić do ćwiczenia z budowania scenariuszy rzeczywistości, które mają szansę się wydarzyć i w których chcielibyśmy żyć. Myśląc o przyszłości często popadamy w nadmierny optymizm (zwłaszcza jeśli pracujemy w uprzywilejowanym świecie technologii). Łatwo nam wtedy tworzyć w swoich głowach utopie i zakładać, że innowacje niosą wyłącznie pozytywne zmiany. Z drugiej strony, jeśli nie ma w nas nutki technooptymizmu, to – jak pisze np. Tomasz Stawiszyński – zaczynamy się pogrążać w totalnie apokaliptycznych narracjach.
Refleksja nad tym jak – i dlaczego właśnie tak myślimy o przyszłości wydaje się szczególnie aktualna przeddzień wyborów. W ostatnich miesiącach wiele z nas uważniej przygląda się postępującej polaryzacji oraz kondycji systemu politycznego czy ekonomicznego.

W swoim warsztacie chciałabym połączyć praktyki budowania scenariuszy przyszłości z praktyką nadziei, do której jako pierwsza nakłoniła mnie Rebecca Solnit w swojej książce Nadzieja w mroku. Zależy mi na tym, by stworzyć z Wami kilka wizji przyszłości, które będą dawały nam nadzieję, że możemy budować dość dobrą przyszłość.

Przed warsztatami (przygotowanie)

Zastanówcie się proszę, jaki temat jest dla Was ważny w kontekście nadchodzących wyborów i związanych z nimi prognoz dotyczących przyszłości demokracji. Czy jest coś o co szczególnie się martwicie w tym kontekście swojego życia (zawodowego czy prywatnego)?

Przebieg warsztatu

W czasie warsztatu będziemy korzystać ze stożka przyszłości (future cone), mapować trendy w kontekście critical uncertainties i korzystać z polarity mapping. Na tej podstawie zbudujemy 4 różne wizje w oparciu o archetypy przyszłości.

Formuła pracy

Będziemy pracować w grupach max. 4-5 osobowych.
Limit osób uczestniczących: 20.
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty z budowy cyfrowych ogrodów (🧍10)

Piotr Butlewski

15:00 - 16:30

W codziennym kontakcie z przestrzenią cyfrową stykamy się z ogromną ilością informacji, których, niezależnie jak bardzo byśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie sami w całości zauważyć, przetworzyć i zapamiętać. W ten sposób cała nasza wirtualna droga zostaje rozproszona po wielu platformach, przestrzeniach i aplikacjach. Na tym warsztacie przyjrzymy się narzędziom, które można wykorzystać do budowy swojej własnej "bańki informacyjnej" - cyfrowej konstelacji, która może nas wesprzeć w pamiętaniu, myśleniu, tworzeniu treści i budowy waszej cyfrowej tożsamości. Przynieście urządzenia, które towarzyszą wam na co dzień, spróbujemy je spiąć w jedną sieć, z której korzystanie, będzie dla was jak najbardziej komfortowe.

Jak przechytrzyć AI? (🧍20)

Agnieszka Zgud

15:00 - 16:30

Podczas warsztatu wspólnie zajrzymy do czarnej skrzynki i zastanowimy się co zrobić żeby była bardziej transparentna i łatwa w obsłudze. Potem zagramy w Rzecz z Przyszłości w wersji AI.

Mniej, wydajniej, sprytniej - wizja zrównoważonych technologii obliczeniowych

Krzysztof Czopek

17:00 - 17:30

Globalizacja, "prawo" Moore'a, ekonomia skali - obecny dyskurs dookoła świata IT wydaje się być nierozerwalnie związany z konsumpcjonizmem. Ale wcale nie musi tak być! Pojęcia takie jak permacomputing, smallnet, permanet czy też fediverse dają nadzieję na inną przyszłość korzystania z internetu, nie kształtowaną przez pogoń za kwartalnymi zyskami.

Głos z mekki kapitalizmu: zarys współczesnej debaty ekonomicznej

Karol Jarząbek

17:30 - 18:00

Jak studenci ekonomii patrzą na świat? Czy obchodzi ich środowisko i społeczeństwo? A może to zysk nadal wiedzie prym? Krótka historia o tym jaką przyszłość chcą nam zgotować młodzi ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej.

Niedopowiedzenia: psychohistoria sieci

Piotr Butlewski

18:00 - 18:30

Wszystko wskazuje na to, że co kilka lat w przestrzeni cyfrowej następuje zmiana paradygmatu - pewne koncepcje technologiczne wywołują społeczne trendy zmieniające to, w jaki sposób patrzymy na to, co wirtualne. Mając już pewną wiedze o tym, jak takie zmiany przebiegały w przeszłości (ponieważ były już trzy), spróbujemy je podsumować, zadając na koniec pytanie, co każda z nich mówiła o nas samych - od sposobu w jaki się komunikowaliśmy po to, czego przez ostatnie lata właściwie w świecie cyfrowym szukaliśmy. I mając tę wiedzę spojrzymy na zmianę która dzieje się obecnie, zastanawiając się, jak możemy ją kreatywnie wykorzystać.

🧆 Kolacja (we własnym zakresie lub z ziomkami)

19:00 - 20:00

Ćwiczenie ze świadomej seksualności: spotkaj się ze sobą (🧍10)

eko-loszka

20:00 - 20:45

Technologie dostarczają nam licznych korzyści, niosąc ze sobą jednocześnie wiele zagrożeń. Łącząc nas na globalną skalę, odrywają od lokalnych więzów. Umożliwiając wymianę wiedzy, zaburzają przekaz emocjonalny.

Podczas tej krótkiej sesji porzucimy na chwilę szklane ekrany i zanurzymy się w momencie, który wspólnie stworzymy, a czerpiąc z założeń świadomej seksualności, podzielimy się towarzyącymi mu emocjami i przemyśleniami.

Co dalej z nimi zrobisz, pozostaje wyłącznie w twoich rękach. Można powtorzyć sesję, gdyby się podobało.

PowerPoint Karaoke?

21:00 - 22:00

Party Hard vol.2

22:00 - 00:00+

Niedziela, 17.09

🥞 Śniadanie

09:00 - 10:00

Kapsuła Czasu. Co chcesz zanieść do roku 2055? Warsztat i rozmowa (🧍15)

10:00 - 11:30

Zrobiłem raz kapsułę czasu. I chciałbym to zrobić jeszcze raz, z wami. Myślę, że to ciekawy punkt wyjścia do rozmowy o tym, co jest dla nas ważne teraz - i co chcemy zachować dla swojego jutra.

Jak to zrobimy?

Udział asynchroniczny

Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu kapsuły - zabierz z domu coś, czego twoim zdaniem zabraknie w przyszłości i warto to tam wysłać. Wybierz rzecz, która osobom z 2055/75 r. opowie krótką historię o nas i o naszych czasach.

Chodzi o to, żeby to nie były zupełnie randomowe rzeczy, tylko pokazywały jakiś trend, zjawisko, ducha czasu np. plastikowa butelka ma w sobie drugie dno właśnie dlatego, że jest plastikowa - jednorazowa). Jeśli zapomnisz - nic straconego. Podczas warsztatu zanotujemy dodatkowe wizje i pomysły, którymi uzupełnimy zebrane przedmioty. Kapsuła będzie stała w widocznym miejscu.

Udział stacjonarny

Aby rozmowa była owocna, zapraszam na pokład warsztatu max 15 osób. Opowiem o swoim własnym projekcie kapsuły - a potem wspólnie domkniemy tworzenie tej Wyprawowej.

Warsztat Wyprawowo-Retrospektywny

Katarzyna Janota, Maja Starakiewicz, Piotrek Dziadowicz

10:00 - 11:30

Podsumowanie i zakończenie Wyprawy

11:30 - 12:15

📷 Zdjęcie

12:15 - 12:30

🧳 Wymeldowanie

12:30 - 13:00